İngilizce “Expandable Polistren” tabirinin kısaltılmışıdır. Genleştirilebilir Polistren olarak Türkçeleştirebiliriz. Türkçede strafor veya köpük olarak da kullanılmaktadır.

EPS Malzeme, esnek olan yapısı, darbe emiş özelliği ve mekanik dayanıklılığı sayesinde de bir çok ürünün koruma amaçlı amblajlanmasında kullanılır ve ambalajlanan ürünlerin hasar görmelerini engeller. Ayrıca, hem ısı yalıtım özelliği hem de koruma özelliği sayesinde EPS’in özel tipleri gıda malzemelerinin de amblajalanmasında kullanılır.
Üretiminin enerji yoğun olmaması, üstün teknik özelliklerine rağmen ekonomik olmasının diğer önemli sebebidir. Etkin mekanik dayanımın yanında şişirici gazın çok kısa sürede hava ile yer değiştirmesi, ürünün performansının kullanım ömrü boyunca sabit kalmasını sağlar. Kalınlığı azalmaz, ısı iletkenliği artmaz, mekanik özellikleri değişmez ve diğer özelliklerinde de zamanla hiçbir bozulma meydana gelmez.

EPS, kullanım sahasına göre istenilen yoğunluklarda üretilir. Özellikleri yoğunlukla istenilen yönde değiştirilebildiğinden malzeme israfına ve gereksiz maliyet artışlarına sebep olmaz. Isı yalıtım amacıyla genellikle 15–30 kg/m3 yoğunluklarda; ambalaj malzemesi olarak kullanım amacıyla da 20-100 kg/m3 yoğunluklarda üretilmektedir. Bitmiş ürün olarak EPS, hafiflik, kolay işlenebilirlik ve diğer malzemeler ile kompozit ürünlerin imalatında kullanılabilirlik gibi özelliklere de sahiptir.

Bütün bu özelliklerinin yanı sıra EPS, %100 geri dönüşümlü bir malzeme olması ve bünyesinde bulundurduğu malzemelerin atmosfere ve ozon tabakasına zarar vermemesinden ötürü çevre dostu bir malzemedir. EPS’nin özel tipleri ayrıca, gıda maddelerinin amblajlarında bile kullanılabilen ve insan sağlığına zararlı olmayan bir üründür.

EPS ürünler, levha, boru veya önceden şekil verilmiş elemanlar halinde, yapıların ısı ve ses yalıtımında ve ambalaj sanayiinde yoğun bir şekilde kullanılırlar. EPS ürünlerin ayrıca, binalarda duvar malzemesi olarak kullanımından, soğuk hava depolarının yalıtımına, soğuk bölgelerdeki karayolu yapımına, zeminlerin takviyesine, gemiler için can simidi ve can yeleği yapımına kadar sayılması mümkün olmayan; hafifliğin, dayanımın, kolay şekil verebilmenin, kolay uygulayabilmenin ve düşük ısı iletkenliğinin önemli olduğu bütün uygulamalarda sınırsız kullanım alanı vardır.

Ambalajlama malzemesi olarak EPS’in kullanım alanı çok geniştir , istenilen boyut ve şekilde enjeksiyon makinasıyla üretilir. Alüminyumdan yapılan bu özel kalıplar her ürün için ayrı ayrı dizayn edilir. Kalıptan çıkan EPS, kullanıma hazır bir ambalaj malzemesi haline gelir.

EPS , teknik özellikleri yüksek bir malzemedir , rutubetten , sudan , UV ışınlarından veya sıkışmadan etkilenmez , bozulmaz , mekanik ve teknik performans özelliklerini zamanla yitirmez , üretim sırasında düşük yoğunluklu enerji gerektirdiğinden ve geri dönüşümü olduğundan çevre dostu bir malzemedir.Gelişen bilgisayar destekli makineler sayesinde’de işe özel , istenilen şekil ve biçimde işlenebilinir.

 • Ambalajlamada bazı kullanım alanları şunlardır ;
 • Beyaz eşya ve elektronik eşya (Buzdolabı,Televizyon v.s)
 • Cam eşya ve dekoraif eşya (yemek, bardak setleri, hediyelik eşya vs.)
 • Gıda (bardak, tabak, balık kutusu, dondurma kutus vs.)
 • İlaç sektöründe (aşı, soğuk zincir vs.)
 • Mobilya sektöründe destek ve ambalaj malzemesi olarak
 • Sıhhi Tesisat Ürünleri (Batarya, Armatür, Duş Hotumu, Klozet Kapağı v.s)
 • Meyve Sebze Sektörü (Meyve Sebze Kasaları)
 • Balık ve Deniz Ürünleri (Balık Kutusu, Midye, İstiridye, Kalamar, Karides Kutuları v.s)
 • Et ve Et Ürünleri (Et, Tavuk, Sucuk, Sosis, Kıyma Kapları v.s)
 • Oyuncak Sanayi
 • Süt Ürünleri (Süt, Yoğurt, Peynir Kapları)
 • Turizm Sektörü (Termos, Colt-boks, Buz Kutusu v.s)
 • Çiçekçilik Sektörü ( Saksı Altlığı, Konteynır, Fide Yetiştirme Kapları)

EPS genel olarak yanar bir malzemedir. Ancak gıdada ve inşaatta kullanılan EPS’ler farklıdır. Gıdada kullanılan tip EPS’ye alev geciktirici katkı maddesi ilave edilerek alev almayan ve ısı yalıtım özelliği yüksek olan EPS elde edilir. İnşaat ve ambalajda kullanılan straforlar bu tiptir.

EPS’de Dansite, basitçe üretilen malzemenin yoğunluğudur. Kısaca 1 metreküp EPS malzemenin kilogram olarak ağırlığıdır. Örneğin 10 dansite dediğimizde 1 metreküpteki ağırlığı 10 kg olan bir malzemeden bahsediyoruz demektir. Dansitesi düşük ürünler –örneğin 7-8 dansite- dayanıklı değildir. Büyük yüklere dayanamaz, dağılırlar. Ayni zamanda yalıtım özellikleri de nispeten zayıftır. Ağır malzemelerin taşınacağı ya da uzun müddet soğuk tutulması gereken kolay bozulur gıda maddelerinin (örneğin balık) kutuları yüksek dansite olmalıdır. Keza inşaatlarda ısı yalıtımında kullanılacak straforların dansitesi ne kadar yüksek olursa alınacak verim o kadar yüksek olur.

Eğer özel bir ürününüz varsa, ürüne, ihtiyaç duyulan adetlere ve maliyetler göre çeşitli çözüm önerileri sunabiliriz. Eğer adetleriniz az ise kesim ve özel kesim (CNC) çözümleri önerebiliriz. Daha yüksek adetlerde ise kalıp yapılması gerekir. Bu durumda kalıpçımız veya EPS kalıbı yapan herhangi bir kalıpçı ile anlaşarak kalıp yaptırabilirsiniz. Biz yapılacak kalıbın ölçüleri ve biçimi ile ilgili danışmanlık yapabilir, kalıp yapıldıktan sonra istediğiniz ürünleri basıp teslim edebiliriz. Duruma göre yüksek adetlerde, kalıbı firmamız yaptırarak ilk bir yıl içerisinde üretilecek ürünlerinizin fiyatlarına kalıp maliyetini yedirebiliriz. Kalıbınız, aramızdaki bir sözleşme ile fabrikamızda muhafaza edilir ve en az 15 gün önceden haber vermek şartıyla, ihtiyacınız oldukça siparişlerinizi üreterek teslim edebiliriz.

Firmamız kalıp yapılıp makineye bağlandıktan sonra ürününüzden farklı dansitelerde numune baskılar yapıp size teslim edebilir ya da kesim ürünlerindede benzer şekilde numune hazırlayabilir. Bu durumda farklı numunelerle testler yapıp işinizi görecek dansiteyi belirleyebilirsiniz. Yüksek dansite her zaman garantilidir ama ihtiyacınızdan daha yüksek dansitede bir ürün maliyetlerinizi arttıracaktır.

Genelde nakliye hariç fiyat verilmektedir. Ancak anlaşmaya bağlı olarak İzmir ve yakın çevresinde kendi araçlarımızla, uzak mesafelerde ise nakliye firmalarından araç ayarlanmasına yardımcı olmaktayız.

İzmir çevresinde, araçlarımızın güzergahları izin verdikçe kullanımdan artan ürünlerin itlafı için yardımcı olmaktayız.

İnşaatlarda tuğla ve dolgu malzemesi gibi kullanılan EPS en az 50 yıl hiçbir şey olmadan dayanır.